90th Annual Woodward District Livestock Show

The 90th Annual Woodward District Livestock
Show was held February 16-27, 2024. Local FFA and
4-H members placing are as follows.
WETHER GOATS
Division I
Class 1: 1st Josh Herren, Reydon
Class 2: 6th Boone Manning, Reydon
Class 3: 1st Keelynn Dirickson, Leedey; 2nd
Hudsyn Boren, Leedey
Class 4: 3rd Hudsyn Boren, Leedey
Division II
Class 6: 1st Madeline McClain, Leedey
Class 7: 2nd Madeline McClain, Leedey; 3rd Chase
Ebersole, Reydon
Class 8: 6th Amy Ebersole, Reydon; 7th Chase
Ebersole, Reydon
Reserve Champion Division II Wether – Madeline
McClain, Leedey
Division III
Class 11: 4th Amy Ebersole, Reydon
Class 12: 3rd Amy Ebersole, Reydon; 5th Maverie
Manning, Reydon
SHEEP
Class 1 Hair Ewe: 4th Ava Gregory, Sweetwater
Class 2 Hair Ewe: 2nd Abby Watson, Sweetwater
Class 1 Hamp Ewe: 6th Hayven Hickey, Reydon
Class 2 Hamp Ewe: 4th Natilee Aikins, Cheyenne
Class 1 AOB Ewe: 2nd Tarley Hickey, Reydon
Class 2 Commercial Ewe: 7th Addison Lewis,
Leedey
Class 6 Commercial Ewe: 3rd Adrianna Aikins,
Cheyenne

Class 4 Hampshire Wether: 5th Adrianna Aikins,
Cheyenne
Class 1 Natural Wether: 3rd Addison Lewis, Leedey
Class 2 Shropshire Wether: 4th Tarley Hickey,
Reydon
Class 1 Speckled Face Wether: 5th Tarley Hickey,
Reydon; 6th Maveri Manning, Reydon
Class 2 Speckled Face WetherL 7th Adrianna
Aikins, Cheyenne
Class 4 Crossbred Wether: 5th Tarley Hickey,
Reydon
HEIFERS
Class 1 Angus Heifer: 4th Maylin Lauder, Leedey;
5th Wiley Shaw, Reydon
Class 2 Chianina Heifer: 2nd Khyler Marshall,
Reydon
Class 3 Chianina Heifer: 1st Kelton Dowdle, Leedey;
2nd Jaci Coffin, Cheyenne
Champion Chianina Heifer – Kelton Dowdy, Leedey
Class 4 Hereford Heifer: 1st Keelynn Dirickson,
Leedey
Champion Hereford Heifer – Keelynn Dirickson,
Leedey
Reserve Champion Hereford Heifer – Kanon Dirickson,
Leedey
Class 1 Maintainer Heifer: 2nd Miranda Allen,
Cheyenne
Class 2 Maintainer Heifer: 1st Ansley Brown, Leedey;
3rd JW Buie, Leedey
Class 3 Maintainer Heifer: 2nd Wiley Shaw, Reydon;
3rd Sophia York, Reydon
Class 1 Red Angus Heifer: 1st Kasen Hall, Cheyenne
Class 3 Shorthorn Heifer: 1st Abigail Sides, Reydon
Class 2 Shorthorn Plus Heifer: 2nd Sophia York,
Reydon
Class 4 Shorthorn Plus Heifer: 1st Miranda Allen,
Cheyenne
Class 1 Simmental Heifer: 1st Kasen Hall, Cheyenne
Class 3 Simmental Heifer: 2nd Bryson Robertson,
Cheyenne
Reserve Champion Simmental Heifer – Bryson
Robertson, Cheyenne
Class 1 Simmental Influence Heifer: 1st Bryson

Robertson, Cheyenne; 2nd Reece Reno, Cheyenne
Class 3 Simmental Influence Heifer: 1st Maylin
Lauder, Leedey
Class 4 Simmental Influence Heifer: 3rd Preston
Key, Cheyenne
Class 1 AOB Heifer: 1st Kraiton Carpenter, Leedey;
2nd Kelton Dowdle, Leedey
Class 4 AOB Heifer: 1st Khyler Marshall, Reydon
Class 5 AOB Heifer: 4th Jorja Baker, Cheyenne
Reserve Champion AOB Heifer – Kraiton Carpenter,
Leedey
Class 2 Commercial Heifer: 2nd Selena Garcia,
Reydon
Class 4 Commercial Heifer: 1st Rylan Reno, Cheyenne;
3rd Marissa Garcia, Reydon
STEERS
Class 1 English Steer: 3rd Marissa Garcia, Reydon
Class 2 English Steer: 3rd Wyatt McIntrye, Leedey
Class 1 Cross Black Steer: 2nd Sophia York, Reydon;
3rd Hadleigh Flanagan, Sweetwater

Class 3 Cross Black Steer: 2nd Jaci Coffin, Cheyenne
Class 4 Cross Black Steer: 3rd Ella Holley, Leedey;
5th Miranda Allen, Cheyenne
Class 5 Cross Black Steer: 2nd Rance McEntire,
Sweetwater
Class 2 AOC Cross Steer: 2nd Kraiton Carpenter,
Leedey; 3rd Addison Lewis, Leedey; 4th Bryson
Robertson, Cheyenne
Class 3 AOC Cross Steer: 1st Rance McEntire,
Sweetwater, 2nd Quaid McIntyre, Leedey
Champion AOC Steer – Rance McEntire, Sweetwater
PREMIUM AUCTION
Breed Champion Steer – Rance McEntire, Sweetwater
Breed Champion Chester Barrow – Catherine Mc-
Clain, Leedey
Reserve Breed Champion Dark Cross Barrow –
Jarren Johnson, Sweetwater
Reserve Breed Champion Berk Barrow – Kelton
Dowdle, Leedey
Black Cross Steer – Jaci Coffin, Cheyenne
All Other Color Cross Steer – Quaid McIntrye,
Leedey
Wether Goats – Madeline McClain, Leedey;
Keelynn Dirickson, Leedey
Wether Goats – Hudsyn Boren, Leedey; Amy Ebersole,
Reydon
Barrows – Kanon Dirickson, Leedey

Thank You

Thank you to LaNell Vernon and the Cheyenne High School Horticulture Class for their help cleaning out the downtown flowerpots and refilling them with potting

Read More »

Earth Day

Ivete Gallardo, Isela Creel and Josie Eakins had a great time learning all things Earth Day during Reading Ranger Story Time with Ranger Kate. Join

Read More »